👤

preturile a doua produse sunt 18000 lei si respectiv 45000 lei .sa se stabileasca noile preturi ale produselor daca ele se reduc cu 12% se majoreaza cu 9%

Răspuns :

*[tex] \frac{12}{100} [/tex]*18000 = [tex] \frac{12*18000}{100} [/tex] = [tex] \frac{216000}{100} [/tex] = 216018000-2160 = 15840  pretul  dupa  reducerea cu 12%
[tex] \frac{9}{100} [/tex]*18000 = [tex] \frac{9*18000}{100} [/tex] = [tex] \frac{162000}{100} [/tex] = 162018000+1620 = 19620 pretul dupa majorarea cu 9%