👤

Dupa doua reduceri consecutie de pret, una de 10% si alta 15%o biblioteca costa 1836 de lei. Care a fost pretul ei initial?


Răspuns :

1836:10 = 183 (10% reducere)
15% din 1836 reprezinta = 274.5
1836 + 183 + 274.5 = 2293.5(costul initial)
P pretul initial
dupa prima reducere pretul este P(1-0.1)
dupa a doua reducere P(1-0.1)(1-0.15)=1836
Px0.9x0.85=1836
P=2400lei