Răspuns :
Cunosti:
m=15g=0,015kg
h=12cm=0,12m
g=10N/kg
In pozitia initiala a pendulului, sistemul are numai energie potentiala care este maxima si care reprezinta o constanta in evolutia pendulului.
E=Ep0=m*g*h (cu pendulul in A)
a)
La trecerea prun B, sistemul are atat energie potentiala Ep cat si energie cinetica Ec legatura dintre ele fiind
Ec=3*Ep sau Ep=Ec/3 dar energia totala este tot E
deci Ec+Ep=E sau Ep+3*Ep==E de unde 4*Ep=E
4*m*h1*g=m*g*h de unde
h1=h/4=0,12.4=0,03m=3cm
b)
Ec+Ep=E dar Ec=3*Ep deci Ec+Ec/3=E
Ec=3*E/4=3*m*g*h/4 Calculezi
c)
La trecerea prin pozitia de echilibru, energia sistemului este numai energie cinetica deoarece h=0
d)
Scrii legea conservarii energiei intre cele doua pozitii extreme
Ep initial=Ep final
m*g*h=m*g*h2
h2=h deci se ridica la aceeasi inaltime!
Spor!
m=15g=0,015kg
h=12cm=0,12m
g=10N/kg
In pozitia initiala a pendulului, sistemul are numai energie potentiala care este maxima si care reprezinta o constanta in evolutia pendulului.
E=Ep0=m*g*h (cu pendulul in A)
a)
La trecerea prun B, sistemul are atat energie potentiala Ep cat si energie cinetica Ec legatura dintre ele fiind
Ec=3*Ep sau Ep=Ec/3 dar energia totala este tot E
deci Ec+Ep=E sau Ep+3*Ep==E de unde 4*Ep=E
4*m*h1*g=m*g*h de unde
h1=h/4=0,12.4=0,03m=3cm
b)
Ec+Ep=E dar Ec=3*Ep deci Ec+Ec/3=E
Ec=3*E/4=3*m*g*h/4 Calculezi
c)
La trecerea prin pozitia de echilibru, energia sistemului este numai energie cinetica deoarece h=0
d)
Scrii legea conservarii energiei intre cele doua pozitii extreme
Ep initial=Ep final
m*g*h=m*g*h2
h2=h deci se ridica la aceeasi inaltime!
Spor!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!