1). Volumul ocupat de o masa din aluminiu de 2,43 kg este:
V = m/ρ = 2,43kg : 2,7 kg/dm³ = 0,9 dm³.
Inseamna ca golurile din cubul turnat sunt de:
1dm³ - 0,9dm³ = 0,1dm³ = 100cm³
2). ρ = 7800kg/m³ = 7,8 kg/dm³ = 7,8g/cm³
V = l³ = 3·3·3 = 27cm³ Masa a 27cm³ de otel este:
m = 7,8g/cm³·27cm³= 210,6g = 0,2106kg si masa corpului este:
m = F/g= 2N : 10N/kg = 0,2 kg. Exista o diferenta de 10,6g