👤

Un pulover costa 100 lei se face o scumpire de 15%. Cat costa puloverul dupa reducere???


Răspuns :

15%din100=100*15/100=1500/100=simplificat cu 100=15/1=15
100-15=85
Dupa reducere ,pretul va fi de 85 lei
100-15/100*100=
100-3/20*100=100-300/20=
100-15(s-a simplificat)=85lei