Răspuns :
[tex]k=150 \ N/m \\ m=0,000 \ 18\ t=0,18 \ kg \\ g=10 \ N/kg \\ \boxed{\Delta l-?} \\ \bold{Rezolvare:} \\ \boxed{k=\frac{F_e}{\Delta l}} \Rightarrow \Delta l= \frac{F_e}{k} \\ Fe=G=m \cdot g \\ F_e=G=0,18 \ kg \cdot 10 \ N/kg \\ F_e=1,8 \ N \\ \Delta l= \frac{1,8 \ N}{150 \ N/m} \\ \Rightarrow \boxed{\Delta l=0,012 \ m=\boxed{12 \ cm}}[/tex]
Cunoastem
m=0,00018t=0,18kg
G=m*g=1,8N
G este forta care intinde resortul a carui lungime initiala este
l0=10cm=0,1m
F=G=k*Δl
Din aceasta formula scoatem alungirea resortului
Δl=G/k=1,8/150=0,012m=1,2cm
Problema cere lungimea finala a resortului deci
l=l0+Δl=10+1,2=11,2cm
Spor!
m=0,00018t=0,18kg
G=m*g=1,8N
G este forta care intinde resortul a carui lungime initiala este
l0=10cm=0,1m
F=G=k*Δl
Din aceasta formula scoatem alungirea resortului
Δl=G/k=1,8/150=0,012m=1,2cm
Problema cere lungimea finala a resortului deci
l=l0+Δl=10+1,2=11,2cm
Spor!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!