Răspuns :
n₁ moli CH₄ + 2O₂ = CO₂ + 2H₂O
n₂ moli C₂H₆ + 3,5O₂ = 2CO₂ + 3H₂O
16n₁ + 30n₂ = 15,5
n₁ + 2n₂ = 22,4/22,4 = 1 mol CO2 15n1 + 30n2 = 15
n1 = 15,5 - 15 = 0,5 moli CH4
n2 = 0,5/2 = 0,25 moli C2H6
n amestec = 0,75 moli %metan = 0,5/0,75 x100 = 66,66%
% etan = 0,25/0,75 x100 = 33,33%
c) nO2 = 2n1 + 3,5n2 = 1+ 0,875 = 1,875moli V O2 = 1,875x22,4 = 42 l
V aer = 5V O2 = 210 l
n₂ moli C₂H₆ + 3,5O₂ = 2CO₂ + 3H₂O
16n₁ + 30n₂ = 15,5
n₁ + 2n₂ = 22,4/22,4 = 1 mol CO2 15n1 + 30n2 = 15
n1 = 15,5 - 15 = 0,5 moli CH4
n2 = 0,5/2 = 0,25 moli C2H6
n amestec = 0,75 moli %metan = 0,5/0,75 x100 = 66,66%
% etan = 0,25/0,75 x100 = 33,33%
c) nO2 = 2n1 + 3,5n2 = 1+ 0,875 = 1,875moli V O2 = 1,875x22,4 = 42 l
V aer = 5V O2 = 210 l
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!