👤

Un leptop care costa 2500 lei sa ieftinit cu 20%.Aflati pretul leptopului dupa ieftinire.


Răspuns :

2500-20% din 2500=2500-20/100•2500=2500-20•25=2500-500=2000 lei. Dupa ieftinire pretul laptopului este de 2000 lei.
= 500 fiindca 2500:5 =500 din cauza ca 20este o cincime din2500