👤

Intarnd intr-un magazin , Maria consta ca daca si-ar cumpara 6 dischiete , i-ar mai ramane 16 lei,dar pentru a cumpara 9 dischiete i-ar mai trebui 11 lei.

Cat costa o dischieta si cati bani avea fetita?


Răspuns :

1.bani dati pe 3 dischete.
9-6=3
16+11=27lei
2.pretul unei dischete.
27:3=9lei
3.banii avuti de fetita.9×6+16=70lei
R:9lei
70lei
Si eu am problema asta in manual!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari