o parghie cu lungimea = 2,4 m se sprijina cu un capat pe un punct o . la capatul opus A se afla un resort avand constanta elastica K=1200n/m . unde trebuie asezat un corp cu masa de 6 kg pentru ca la achilibru resortul sa aiba alungirea 0,02 m . g = 10 N/kg va rog repede !
Forta la capatul A este F=alungirea*K=0,02*1200=24 N
Fie B punctul unde trebuie aseyat corpul de 6 kg. Egaland momentele color 2 forte (F - resort si G- corpul de 6 kg) avem: F*AO=G*BO BO=F*AO/G=F*AO/(m*g)=24*2,4/(6*10)=0,96 m
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!