👤

Va rog ajutati-ma!Un tren avand 40 de vagoane de m=12 tone porneste din repaus in miscare rectilinie accelerata sub actiunea unei forte de tractiune necunoscute, F. Trenul atinge viteza de 54Km/h dupa un timp de 120s.
Aflati forta F.DAU COROANA LA CEL MAI BUN RASPUNS!!!


Răspuns :

F=m*a=m*v/t=40*12000*54*1000/3600/120=60000 N