👤

. Dacă 8 kg de pere costă 24 lei, atunci 4 kg de pere de aceeaşi calitate costă ... lei

Răspuns :

8kg....................24 lei
4 kg................xlei
⇒x=4x24/8=4x3=12 lei
8kg de pere costa..........................................................24lei
4kg de pere cocta............................................................xlei

8/4=24/x
x=24*4/8
x= 96/8
x=96impartit la 8
x=12
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari