Răspuns :
are 0,000008 m cub
20 g=0,02kg
densitatea sticlei e 2500 kg\m cub
20 g=0,02kg
densitatea sticlei e 2500 kg\m cub
[tex]\rho=2 \ 500 \ kg/m^3 \\ m=20 \ g=0,02 \ kg \\ \boxed{V-?} \\ \bold{Rezolvare:} \\ \boxed{\rho=\frac{m}{V}} \Rightarrow V=\frac{m}{\rho} \\ V=\frac{0,02 \ kg}{2 \ 500 \ kg/m^3} \\ \Rightarrow \boxed{V=0,000 \ 008 \ m^3}[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!