👤

4 kg de gutui costa 16 lei. Un kg de gutui de aceeași calitate costa... Lei

Răspuns :

4kg gutui ----- 16lei
1kg gutui ----- xlei
--------------------------
 4/1 = 16/x
 x= 16/4
 x= 4lei.