Răspuns :
Masa molara este aceeasi masa moleculara relativa a elementului/compusului, doar ca are unitate de masura, si anume g/mol.
In general pentru a afla masa moleculara relativa a elementului, se aduna masele atomice a fiecarui element din compus, luandu-se in considerare numarul de atomi.
In cazul nostru avem:
Ar(N)=14
Ar(H)=1
atunci Mr(NH₃)=Ar(N)+3*Ar(H)=14+3*1=14+3=17
rezulta M(NH₃)=17 g/mol
In general pentru a afla masa moleculara relativa a elementului, se aduna masele atomice a fiecarui element din compus, luandu-se in considerare numarul de atomi.
In cazul nostru avem:
Ar(N)=14
Ar(H)=1
atunci Mr(NH₃)=Ar(N)+3*Ar(H)=14+3*1=14+3=17
rezulta M(NH₃)=17 g/mol
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!