Calculeaza masa solutiei care poate fi pregatita din 500 g de substanta,daca partea de masa a substantei dizolvate este egala cu 0,5%.URGENT VA ROG!!! cl8
Se da: m(subst)=500 g ω(subst)=0,5 % ______________ m(sol)-?
Rezolvare: Cunoastem formula: ω=[m(subst)*100%]/m(sol) rezulta m(sol)=[m(subst)*100%]/ω Calculam: m(sol)=[500g *100%]/0,5%=100000 g=100kg Raspuns: masa solutiei va fi de 100 kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!