👤

un microbuz sa miscat 1 km sub actiunia unei forte de tractiune de 2 kN.determina distanta parcursa de microbuz sub actiunea fortei de 1250 N. Lucru mecanic efectuat in fiecare caz este efectuat acelasi.

Răspuns :

[tex]d_1=1 \ km=1 \ 000 \ m \\ F_{t1}=2 \ kN=2 \ 000 \ N \\ F_{t2}=1 \ 250 \ N} \\ L_1=L_2=L \\ \boxed{d_2-?} \\ \bold{Rezolvare:} \\ \boxed{L=F_t \cdot d} \Rightarrow d_2= \frac{L}{F_{t2}} \\ L=F_{t1} \cdot d_1 \\ L=2 \ 000 \ N \cdot 1 \ 000 \ m \\ L=2 \ 000 \ 000 \ J \\ d_2= \frac{2 \ 000 \ 000 \ J}{1 \ 250 \ N} \\ \Rightarrow \boxed{1 \ 600 \ m=1,6 \ km}[/tex]