Răspuns :
a+b+c=25549
b+168=a
b-395=c
înlocuim a cu b+168 și c cu b-395
b+168+b+b-395=25549
b+168+b+b=25549+395=
=25944
3×b+168=25944
3×b=25944-168=25776
b=25776÷3
b=8592
8592+168=8760 (a)
8592-395=8197 (c)
b+168=a
b-395=c
înlocuim a cu b+168 și c cu b-395
b+168+b+b-395=25549
b+168+b+b=25549+395=
=25944
3×b+168=25944
3×b=25944-168=25776
b=25776÷3
b=8592
8592+168=8760 (a)
8592-395=8197 (c)
l [---------]--168--]
ll [---------]--394--]
lll [--------]
Suma o pui tu
Rezolvare
1)Care ar fi suma daca partile ar fi egale?
25549-(168+394)=24987
2)Cate parti egale sunt ?
1+1+1=3
3) Care este al treilea numar ?
24987:3=8329
4)Care este al doilea numar ?
8329+395=8724
5)Care este primul numar ?
8724+168=8892
ll [---------]--394--]
lll [--------]
Suma o pui tu
Rezolvare
1)Care ar fi suma daca partile ar fi egale?
25549-(168+394)=24987
2)Cate parti egale sunt ?
1+1+1=3
3) Care este al treilea numar ?
24987:3=8329
4)Care este al doilea numar ?
8329+395=8724
5)Care este primul numar ?
8724+168=8892
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!