O agenda costa 15 lei dar in cazul in care sunt cumparate cel putin 10 bucăți se oferă o reducere de 10% din valoare.Care este prețul unei agende in acest caz?
15 x 10 = 150 lei; 10% = 0,1 ; 150 x 0,1 = 15 lei reducere; 150 - 15 = 135 lei costul total, după reducere; 135 : 10 = 13,5 lei costul unei agende după reducere.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!