Răspuns :
Problema se rezuma la a afla in ca timp un mobil care se deplaseaza cu o anumita viteza parcurge o anumita distanta.
Cand trenurile se deplaseaza in sensuri contrare vitezele se aduna, iar cand se deplaseaza in acelasi sens, vitezele se scad.
V1 = 72km/h = 20m/s
V2 = 54km/h = 15m/s
b). Pentru a se considera depasite trenurile trebuie sa parcurga fiecare lungimea celuilalt tren, adica pana la petrecerea ultimelor vagoane.
V1+V2 = 25m/s, iar distanta este 120m + 100m = 220m
t = 220m : 25m/s = 8,8s
a). In aceasta situatie consideram depasirea efectuata atunci cand ultimul vagon al trenului cu viteza mai mare depaseste locomotiva celuilalt tren. Distanta este tot suma lungimilor.
t = 220m : 5m/s =44s
Cand trenurile se deplaseaza in sensuri contrare vitezele se aduna, iar cand se deplaseaza in acelasi sens, vitezele se scad.
V1 = 72km/h = 20m/s
V2 = 54km/h = 15m/s
b). Pentru a se considera depasite trenurile trebuie sa parcurga fiecare lungimea celuilalt tren, adica pana la petrecerea ultimelor vagoane.
V1+V2 = 25m/s, iar distanta este 120m + 100m = 220m
t = 220m : 25m/s = 8,8s
a). In aceasta situatie consideram depasirea efectuata atunci cand ultimul vagon al trenului cu viteza mai mare depaseste locomotiva celuilalt tren. Distanta este tot suma lungimilor.
t = 220m : 5m/s =44s
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!