👤

Un corp cu masa de 2 kg este asezat pe un resort(k=400N/m).Cati centimetri va comprima resortul?

Răspuns :

m=2 kg
k=400 N/m
Δl=?
G=m*g
G=10N/kg*2kg= 20N
F=G
F=k*Δl =>Δl= F /k
Δl= 20N / 400N/m = 0,05 m---->Δl= 5 cm