👤

un tren merge cu viteza 15 m/s , iar o motocicleta cu viteza de 54 km/h . Care dintre ele merge mai repede?

Răspuns :

viteza trenului = 15 metri / secunda 
inseamna ca intr-o secunda acest tren  strabate 15 metri,
 intr-o ora 15 m x 3600 = 54 000 metri = 54 km/ora

viteza motocicletei = 54 km / ora 

54 km/ora = 54 km/ora 
cele doua viteze sunt egale