👤

Din aur se poate face foite cu grosime de 10 microni (1 micron = 0,000001m). ce suprafata poate fi acoperita cu aceste foite folosind 1 kg de aur ?
denisitatea aurului este de 19000 kg/m cubi .
astfel de foite sau folosit de exemplu pentru acoperirea motivelor ornalmentale ale unor edificii culturale construite in perioada interbelica
VA ROG AJUTATA-MA


Răspuns :

S=V/grosime=m/densitate/grosime=1kg/19000kg/mcub/0,000001m=52,63 metri patrati