👤

Intrun triunghi dreptunghic lungimea proiectiei unei catete pe ipotenuza este de 4 cm,iar lumgimea inaltimii corespunzatoare ipotenuzei este de 6 cm.calculati lumgimea ipotenuzei.

Răspuns :

h la puterea a doua = produsul proiectiilor
deci a doua proiectie = 36:4 =9 
ipotenuza = suma proiectiilor =4+9=13