Răspuns :
a). Ep = mgh = 900000kg x 10N/kg x 70m = 630 MJ
b). Debitul 2 dal/s = 20l/s = 20kg/s deoarece apa are densitatea de 1kg/dm³ si 1 dm³ = 1litru
L = mgh = 20kg·10N/kg·20m = 4000 Nm = 4kJ. Fiind vorba de luctul mecanic in timp de o secunda aceasta ar fi si puterea (in kW) unei instalatii care ar folosi apa drept sursa de energie.
b). Debitul 2 dal/s = 20l/s = 20kg/s deoarece apa are densitatea de 1kg/dm³ si 1 dm³ = 1litru
L = mgh = 20kg·10N/kg·20m = 4000 Nm = 4kJ. Fiind vorba de luctul mecanic in timp de o secunda aceasta ar fi si puterea (in kW) unei instalatii care ar folosi apa drept sursa de energie.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!