👤

Un obiect costa 760 lei . Cat ar costa obiectul daca se ieftineste cu 25 % ? Dar daca se scumpeste cu 20 % ? răspundeți va rog in termeni de clasa a 5 a

Răspuns :

760-[tex] \frac{25}{100} × 760=760-190=570 lei

760+[tex] \frac{20}{100} [/tex] ×760=760-152=608 lei

Sper ca te-am ajutat!

daca cost 760 lei jumatate adica 50% este = 380 lei

iti cere 25% mai imparti 380 la 2=190lei

760-190=570lei daca se ieftinste cu 25%

760/5 (cinci este a cincea parte dintr-un intreg)=152 lei

si aduni la 760+152=912 lei

asta este toata problema

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari