F = mg; inseamna ca masa apei va fi 11,7N : 10 N/kg = 1,17kg. Dar densitatea apei este ρ = 1 kg/dm³, deci volumul apei: V = m/ρ = 1,17kg : 1 kg/dm³ = 1,17 dm³. Acesta este si volumul piesei scufundate.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!