Răspuns :
Fie V=18km/h=5m/s - viteza navei pe apa care sta (lac) si v - viteza apei riului Fie t1 timpul parcurs de nava in sensul raului si t2 timpul parcurs de nava in sens contrar raului .Prin problema se da ca (V+v)t1=50000m , ( V-v)t2=8000m , si t1+t1=3h=10800s Deci; t1=50000/(V+v) s t2=8000/(V-v) iar t1+t2=10800= 50000/(5+v) + 8000/(5-v)->de unde obtinem ec.; 54.v^2-210.v+100=0
->v'=0,53m/s=1,9km/h Si v"=3,36m/s=12,1km/h.La v'=0,53m/s t1'=9041,6s=2,51h si t2'=1789,7s=0,497h si in al doilea caz t1"=5980,9s=1,66h si t2"=4878s=1.36h. Ambele variante sunt posibile.
->v'=0,53m/s=1,9km/h Si v"=3,36m/s=12,1km/h.La v'=0,53m/s t1'=9041,6s=2,51h si t2'=1789,7s=0,497h si in al doilea caz t1"=5980,9s=1,66h si t2"=4878s=1.36h. Ambele variante sunt posibile.
Notam cu d1 distanta parcursa de motonava in directia curentului de apa, cu d2 distanta parcursa impotriva curentului de apa si cu x viteza curentului de apa:
d1 = v1 * t1, unde v1= x+18, rezulta: 50 = (x+18) * t1
d2 = v2 * t2, unde v2 = x-18, rezulta: -8 = (x-18) * t2
t1 + t2 = 3
Din prima ecuatie, t1 = 50 ÷ (x+18), apoi il aflam pe t2 in functie de x:
t2 = 3 - 50 ÷ (x+18) = (3x+54-50)÷(x+18) = (3x+4)÷(x+18)
Inlocuim valorile lui v2 si t2 in functie de x si obtinem o ecuatie de gradul 2:
-8 = (x-18) * (3x+4) ÷ (x+18)
-8x - 144 = 3x^2 + 4x - 54x - 72
3x^2 - 42x + 72 = 0, impartim ecuatia prin 3 si obtinem:
x^2 - 14x + 24 = 0, rezolvam fie prin disocierea termenului din mijloc, fie prin calculul cu Δ (delta):
x^2 - 2x - 12x + 24 = 0
x(x-2) - 12(x-2) = 0
(x-2)(x-12) = 0, de unde rezulta x1=2 si x2=12, deci avem 2 solutii.
Verificare:
t1 = 50 ÷ (2+18) = 50÷20 = 5÷2 = 2,5 ore
t2 = 3 - 2,5 = 0,5 ore
d1 = v1 * t1, deci 50 = (2+18) * 2,5, adica 50=50 (A)
d2 = v2 * t2, deci -8 = (12-18) * 0,5, adica -8=-8 (A)
(La fel se poate verifica si pt. x2=12 km/h)
d1 = v1 * t1, unde v1= x+18, rezulta: 50 = (x+18) * t1
d2 = v2 * t2, unde v2 = x-18, rezulta: -8 = (x-18) * t2
t1 + t2 = 3
Din prima ecuatie, t1 = 50 ÷ (x+18), apoi il aflam pe t2 in functie de x:
t2 = 3 - 50 ÷ (x+18) = (3x+54-50)÷(x+18) = (3x+4)÷(x+18)
Inlocuim valorile lui v2 si t2 in functie de x si obtinem o ecuatie de gradul 2:
-8 = (x-18) * (3x+4) ÷ (x+18)
-8x - 144 = 3x^2 + 4x - 54x - 72
3x^2 - 42x + 72 = 0, impartim ecuatia prin 3 si obtinem:
x^2 - 14x + 24 = 0, rezolvam fie prin disocierea termenului din mijloc, fie prin calculul cu Δ (delta):
x^2 - 2x - 12x + 24 = 0
x(x-2) - 12(x-2) = 0
(x-2)(x-12) = 0, de unde rezulta x1=2 si x2=12, deci avem 2 solutii.
Verificare:
t1 = 50 ÷ (2+18) = 50÷20 = 5÷2 = 2,5 ore
t2 = 3 - 2,5 = 0,5 ore
d1 = v1 * t1, deci 50 = (2+18) * 2,5, adica 50=50 (A)
d2 = v2 * t2, deci -8 = (12-18) * 0,5, adica -8=-8 (A)
(La fel se poate verifica si pt. x2=12 km/h)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!