Răspuns :
4 prajituri..........6sucuri.............28lei.
4prajituri...........8sucuri.............32lei
Cat costa o prajitura si cat costa un suc? 32-28=4(lei costa 2 sucuri). 4:2=2(lei costa un suc). 4prajituri+2x6=28 4prajituri+12=28. 4prajituri=28-12. 4prajituri=16. 16:4=4(lei costa o prajitura). Proba: 4x4+6x2=16+12=28. Raspuns:o prajitura=4lei, un suc=2lei.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!