Răspuns :
35 lei:7=5(lei costa o carte)
12 lei:6=2(lei costa un caiet)
5leix9=45(lei costa 9 carti)
2leix4=8(lei costa 4 caiete)
45lei+8lei=53(lei costa in total 9 carti si 4 caiete)
12 lei:6=2(lei costa un caiet)
5leix9=45(lei costa 9 carti)
2leix4=8(lei costa 4 caiete)
45lei+8lei=53(lei costa in total 9 carti si 4 caiete)
7carti....35 lei
1 carte....xlei
⇒x=35:7=5 lei
6 caiete......12 lei
1 caiet.....xlei
⇒x=12:6=2 lei
9x5+4x2=45+8=53 lei
1 carte....xlei
⇒x=35:7=5 lei
6 caiete......12 lei
1 caiet.....xlei
⇒x=12:6=2 lei
9x5+4x2=45+8=53 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!