Lungimea trenului este l=4*30+20=140m Traversarea tunelului incepe in momentul in care locomotiva intra in tunel si se termina cand ultimul vagon iese din tunel Spatiul pe care trebuie sa il parcurga trenul este S=140+80=220m Viteza de traversare este v=72km/h=20m/s deci t=S/t=220/20=11s Spor!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!