Răspuns :
[tex]V=20 \ dm^3 =0,02 \ m^3 \\ \rho=500 \ g/dm^3=500 \ kg/m^3 \\ \boxed{m-?} \\ \bold{Rezolvare:} \\ \boxed{\rho=\frac{m}{V}} \\ \Rightarrow m=\rho \cdot V \\ m=0,02 \ m^3 \cdot 500 \ kg/m^3 \\ \Rightarrow \boxed{m=10 \ kg}[/tex]
ρ=m/V=>m=ρ•V.Intai trb sa efectuam transformarile:20 dm cubi=20:10 la a 3-a m cubi=0,02m cubi.____500g/dm cubi=500:1000kg/1000m cubi=500:1kg/m cub=500kg/m cub.__________________________Acum rezolvam:m=ρ•V=500•0,02=5•100•0,02=5•2=10kg(de pamant)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!