-calculez masa de Zn pur, din masa data de Zn impur,avand p=90%
90/100= m,pur/214,5---> m,pur=193g
-ecuatia reactiei:
1mol 2mol
Zn + 2HCl --> ZnCl2 +H2
65g........2(1gH +35,5gCl)
193..........m= 216,75g HCl----> este masa care se afla dizolvata in solutia data,md
-c/100=md/ms--->20/100= 216,75/ ms CALCULEAZA !!!!!!
DEC,I NU SE CEREA CANTITATEA DE HCl ,ci de solutie