👤

determina aria sectiunii transversale a unui conductor din cupru cu lungimea de 100 m si rezistenta de 0,1 ohmi

Răspuns :

S=ρl/R  Pentru cupru:
S=1,724×10⁻⁸×100/0,1=1,724×10⁻⁴m²=1,724cm²
Deci S=1,724cm²