Răspuns :
Ecuatia reactiei:
C7H8 +3HNO3-->C7H5(NO2)3 + 3H20
M = (7X12gC+8gH)/mol)=92g/mol toluen
M= (7x12gC +5gH+3X46gNO2)/mol= 227g/mol TRINITROTOLUEN
Am verificat procentul de N,
227g trinitrotoluen......3x14gN
100g.........................18,5
-revenind la ecuatie,
din 92g toluen...........227g produs................................3x 63gHNO3
9,2g......................m= 22,7g trinitrotolurn.................m=18,9g HNO3
-calculez masa de amestec sulfo-nitric
100g amestec.......contine 31,5g HNO3
m=......................................18,9g
CALCULEAZA !!!!!
C7H8 +3HNO3-->C7H5(NO2)3 + 3H20
M = (7X12gC+8gH)/mol)=92g/mol toluen
M= (7x12gC +5gH+3X46gNO2)/mol= 227g/mol TRINITROTOLUEN
Am verificat procentul de N,
227g trinitrotoluen......3x14gN
100g.........................18,5
-revenind la ecuatie,
din 92g toluen...........227g produs................................3x 63gHNO3
9,2g......................m= 22,7g trinitrotolurn.................m=18,9g HNO3
-calculez masa de amestec sulfo-nitric
100g amestec.......contine 31,5g HNO3
m=......................................18,9g
CALCULEAZA !!!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!