La Bike Test participa biciclisti cu tricouri albe , rosii si albastre. Numarul participantilor cu tricouri albe reprezinta 30% din total, al celor cu tricouri rosii 20% din numarul celor cu alb ,iar cei cu tricouri albastre sunt in numar de 320.
a) Aratati ca numarul participantilor este 500.
b) Cati participanti cu tricouri albe sunt?
c)Cati participanti cu tricouri rosii sunt ? d) Care este probabilitatea sa castige cursa un participant cu tricou alb? Dar albastre?
30x/100+20/100 ori 30x/100+320=x 3000x+600x+3200000=10000x 3200000=10000x-3600x 3200000=6400x x=500 participanti b)30/100 ori 500=150 participanti cu tricouri albe c)20/100 ori 150=30 cu tricouri rosii d)probabilitatea sa castige cel cu tricou alb=150/500=3/25 probabilitatea pt cel cu tricou rosu =30/500=3/50
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!