👤

20puncte repede!! +schema
Cu ce este egala intensitatea curentului electric din conductor daca el este traversat de 7.2 C pe ora?


Răspuns :

I = 1C/1s
I = 7,2 C / 3600s = 0,002A = 2mA

Schema? Desenezi o sursa si un consumator (bec, rezistenta, orice), iar pe un fir faci o sageata pe care notezi I.
q=7.2 C
t=1h = 3600 s
I-?

I=q/t=7,2/ 3600 = 0.002 A

Raspuns: 0,002 A