Răspuns :
Cu m notez masa cu M notez masa molara. Iar cu A masa rotunjita.
m Al=135 g
m Al2O3=?
4Al+3 O2 =2Al2O3 (aceasta este formula)
A Al=27 g (găsești în cartea de chimie masa rotunjita care atât este)
M O2=A O (adică masa rotunjita de oxigen)×2=16×2=32
M Al2O3=A Al ×2+ A O×3=27×2+16×3=54+48=102 grame.
Și în formula de sus,adică 4Al +O2=2Al2O3,,deasupra lui 4Al treci masa lui adică 135,și sub el treci 4×27 (adică molecula care o are înainte ori masa lui rotunjita)
Iar la rezultatul ecuației chimice,adică 2Al2O3, deasupra lui pui "x" (adică masa care trebuie sa o afli și sub el treci 2×102 (adică molecula ori masa molara care ne a dat)
Și apoi scoți x-ul. X=135×2×102/4×27 (și acum se simplifica 2 cu 4 și rezulta) x=135×102/2×27 =1620/2×27=810/27,adică x=30.
Deci raspunsul: masa de Al2O3 este de 30 de grame. :) Succes.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!