greutatea borcanului plin este data de suma dintre greutatea borcanului (ambalaj) si a apei din interior
Greutate = masa x g
masa borcanului gol = 500 grame = 0,5 kg ==> Greutatea = masa x g = 0,5 kg x 10 N/kg = 5 Newton
masa apei se calculeaza pornind de la densitate
densitatea = masa / volum
avem 3 litri de apa = 3 000 cm cubi
masa = densitate x volum = 1 g / cm cub x 3000 cm cubi = 3000 grame = 3 kg
greutatea apei = m apa x g = 3 kg x 10 N/kg = 30 N
greutatea totala = G b + G a = 5 N + 30 N = 35 Newton