👤

La o intensitate a curentului electric egala cu 40mA printr-un conductor intr-un interval de timp a fost transportata o sarcina electrica egala cu 1 C.Ce sarcina electrica va fi transportata prin acest conductor in acelasi interval de timp la o intensitate a curentului electric egala cu 0,2 A?

Răspuns :

Q = I1×t   I1 = 40 mA;   I2 = 0,2A   I2  = 5×I1
Q = 5 Ã—I1×t = 5 Ã— 1C = 5 C