Răspuns :
Din formula pentru densitatea in raport afli masa moleculara a hidrocarburii: M=4*32=128 g/mol.
Numarul de moli de hidrocarbura care se supun combustiei este n=3,2/128=0,025
[tex]Ca(OH)_{2}+CO_{2}=CaCO_{3}+H_{2}O[/tex]
[tex] 1mol CaCO_{3}=100g............................1molCO_{2} \\
25g................................................................a [/tex]
a=25/100=0,25 moli
[tex]C_{x}H_{y} + \frac{4x+y}{4}O_{2} = xCO_{2} + \frac{y}{2}H_{2}O[/tex]
[tex]1 mol C_{x}H_{y}.....................................x moli CO_{2} \\
0,025...............................................................0,25 [/tex]
x=10
M=128 g/mol deci 12x+y=128
120+y=128
y=8
[tex] C_{10}H_{8} [/tex]
Numarul de moli de hidrocarbura care se supun combustiei este n=3,2/128=0,025
[tex]Ca(OH)_{2}+CO_{2}=CaCO_{3}+H_{2}O[/tex]
[tex] 1mol CaCO_{3}=100g............................1molCO_{2} \\
25g................................................................a [/tex]
a=25/100=0,25 moli
[tex]C_{x}H_{y} + \frac{4x+y}{4}O_{2} = xCO_{2} + \frac{y}{2}H_{2}O[/tex]
[tex]1 mol C_{x}H_{y}.....................................x moli CO_{2} \\
0,025...............................................................0,25 [/tex]
x=10
M=128 g/mol deci 12x+y=128
120+y=128
y=8
[tex] C_{10}H_{8} [/tex]
CaHb este formula hidrocarburii
- calculez M, masa molara din densitate
4= M/32--> M= 128g/mol
- calculez nr.moli hidrocarbura din masa data:
niu= 3,2g/128g/mol= 0,025mol
-ecuatia de ardere;
1mol a,mol
CaHb prin ardere da: aCo2 + b/2H2o
0,025mol.................0,025xa,mol CO2
- ecuatia reactiei
1mol 1mol
CO2+Ca(OH)2---> CaCO3 +H2O
0,025a......................0,025a mol CaCO3
-se indica masa de carbonat de calciu, din care deduc nr.moli
niu=25g/100g/mol= 0,25mol CaCO3
- egalez cele doua valori si calculez a:
0,025a=0,25---> a=10 mol C
- 128= 10molCX12g/mol + bmolHx1g/mol----->b=8 molH
---. >C10H8
- calculez M, masa molara din densitate
4= M/32--> M= 128g/mol
- calculez nr.moli hidrocarbura din masa data:
niu= 3,2g/128g/mol= 0,025mol
-ecuatia de ardere;
1mol a,mol
CaHb prin ardere da: aCo2 + b/2H2o
0,025mol.................0,025xa,mol CO2
- ecuatia reactiei
1mol 1mol
CO2+Ca(OH)2---> CaCO3 +H2O
0,025a......................0,025a mol CaCO3
-se indica masa de carbonat de calciu, din care deduc nr.moli
niu=25g/100g/mol= 0,25mol CaCO3
- egalez cele doua valori si calculez a:
0,025a=0,25---> a=10 mol C
- 128= 10molCX12g/mol + bmolHx1g/mol----->b=8 molH
---. >C10H8
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!