👤

o calitate de otel contine 0,2% carbon. ce cantitate de dioxid de carbon se poate forma la arderea intr-un curent de oxigen a unei probe de 1g din acest otel?

Răspuns :

100g otel...............0,02g C
1g otel.....................x g C
-----------------------------------------
x=[tex] \frac{1*0,02}{10} [/tex]
x=0,002g C


MC=masa unui mol de carbon=12g\mol
Masa molara CO2= Ac+2Ao
MCO2 =12+16*2
MCO2=44g\mol



C+O2=CO2



12gC.................44gCO2
2gC................... y g CO2
--------------------------------------
y=[tex] \frac{2*44}{12} [/tex]
y=[tex] \frac{88}{12} [/tex]
y=7,33gCO2
   Moli=[tex] \frac{7,33}{44} [/tex]  =0,167 moli (CO2)



Sper ca te-am ajutat!