Un vehicul cu lungimea de 10 m se deplaseaza cu viteza constanta pe o sosea rectilinie,paralela cu caleea ferata,ajungand din urma un tren care merge uniform cu viteza de 72 km/h,pe cars il depaseste complet pe distanta d=1 km.Care este viteza vehiculului?Ce interval de timp este necesar pentru depasirea completate a trenului,daca lungimea acestuia este de 190 m?
v = 72km/h = 20 m/s Daca masina depaseste trenul pe parcursul unui kilometru inseamna ca in aceasta perioada trenul trebuie sa parcurga 800m pentru ca masina trebuie sa compenseze si doua sute de metri , lungimea trenului de 190 m plus a ei de 10m. Trenul parcurge aceasta distanta in 800m : 20m/s = 40 secunde si tot in acest timp camionul parcurge 1 km. Viteza camionului este Vc = 1000m : 40s = 25 m/s
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!