Răspuns :
densitatea relativa este raportul a doua mase molare
d= M,Cl2/M,H2=> 71/2.......................
D= M,cL2/M,CO2==> 71/44..............
densitatea absoluta este raportul dintre masa si volum
1mol Cl2 are masa 71g ..are volumul 22,4l
ro= 71g/ 22,4l=71g/ 22400 ml...............................
te rog, efectueaza impartirile !!!
d= M,Cl2/M,H2=> 71/2.......................
D= M,cL2/M,CO2==> 71/44..............
densitatea absoluta este raportul dintre masa si volum
1mol Cl2 are masa 71g ..are volumul 22,4l
ro= 71g/ 22,4l=71g/ 22400 ml...............................
te rog, efectueaza impartirile !!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!