👤

Cate grame de cupru se gasesc in 4 moli de calcozina Cu2S

Răspuns :

Masa Cu2S=159g (63,5+63,5+32)
1 mol = 159 g
La 1 mol ................. 127g Cu
La 4 moli................. X g cu
X=4*127/1=508g Cu