Răspuns :
Densitate=11300kg/m cub
V=12 cm cub
M=?
M=densitate*V
M=11,3*12
M=135,6(100 de Alice)
M=135,6:100
M=1,356
densitatea = masa / volum
volumul a 100 de alice = 12 cm cubi, o alica are 12/100 cm cubi
densitatea plumbului = 11, 34 g / cm ³
masa = densitate x volum = 11,34 g/ cm ³ x 12/100 cm³ = 1.36 grame
volumul a 100 de alice = 12 cm cubi, o alica are 12/100 cm cubi
densitatea plumbului = 11, 34 g / cm ³
masa = densitate x volum = 11,34 g/ cm ³ x 12/100 cm³ = 1.36 grame
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!