👤

Sa se afle densitatea materialului din care este confectionat un cub cu latura de 5 cm si masa de 0,975 kg , rezultatul sa fie exprimat in kg pe metru cub si grame pe cm cubi !

Răspuns :

densitatea = masa / volum
masa = 0,975 kg
volumul = l x l x l = l³
 l = 5 cm = 0,05 m
V = 0,05³  = 0,000125 m³

densitate = 0,975 kg / 0,000125 m³ = 7800 kg / m³ 

1m = 100 cm ,   1 m ³ = 100 cm x 100 cm x 100 cm = 1 000 000 cm³
     
7800 kg/ m³ = 7800 / 1 000 000  = 0,0078 kg / cm ³ = 7,8 g / cm ³

materialul este, cel mai probabil, Fier