👤

Suma a trei numere este 1155.Daca din fiecare sa scade acelasi numar,obtin numerele:237,351,198.
A+B+C=1155
A-X=237
B-X=351
C-X=198
Va rog ajutatima nu stiu deloc!!!!!!Cine face cel mai bine ii dau coronita!!!!!:)


Răspuns :

237+351+198=786
1155-786=369
369:3=123
A=123+237=360
B=123+351=474
C=123+198=321
360+474+321=1155
1/--------------/--------/       }
                   237
2/--------------/-----------/   }    1155
                    351
3/--------------/------/       }
                    198
cate parti egale sunt
1+1+1=3
cat reprezinta 3 parti
1155-237-351-198=369
care este  primul numar
369:3+237=360
care este al doilea nr
123+351=474
care este al treilea nr
123+198=321
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari