Cu banii pe care ii are,mama poate sa cumpere 5 lenjerii de acelasi fel si ii mai raman 16lei.Pentru a cumpara 7 lenjerii de acelasi fel ,mai are nevoie de 148 lei.Cati lei are mama
X - 5xY = 16 (x nr de bani pe care ii are mama, y cat costa o lenjerie) Pentru 7 lenjerii mai are nevoie de 148 lei . 16 lei ramasi + 148 lei = 2lenjerii 1 lenjerie = 164 lei /2 = 82 lei 5 lenjerii x 82 lei + 16= 410+16=426 lei a avut mama
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!