Răspuns :
- calculeaz nr.moli metan:
niu= 168l/22,4l/mol--> 7,5mol metan
-ecuatia reactiei este:
1mol 1mol
CH4 + 1/2O2----> CH3OH
7,5mol........................niu=7,5mol daca randamentul este 100%
- datorita randamentului mic, se va obtine mai putin:
80/100= 7,5/ niu,practic--->niu,pr.=6mol alcool
- masa alcool
m= 6mol( 12gC+4gH+16gH)/mol=192g alcool---> este masa dizolvata in 1200g sol; conc, solutiei va fi:
c/100= md/ms; .c/100= 192/1200----. CALCULEAZA C%!!!!!
niu= 168l/22,4l/mol--> 7,5mol metan
-ecuatia reactiei este:
1mol 1mol
CH4 + 1/2O2----> CH3OH
7,5mol........................niu=7,5mol daca randamentul este 100%
- datorita randamentului mic, se va obtine mai putin:
80/100= 7,5/ niu,practic--->niu,pr.=6mol alcool
- masa alcool
m= 6mol( 12gC+4gH+16gH)/mol=192g alcool---> este masa dizolvata in 1200g sol; conc, solutiei va fi:
c/100= md/ms; .c/100= 192/1200----. CALCULEAZA C%!!!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!